Francja

Pobyt we Francji

3-7 października 2017

Projekt angielsko-francusko- niemiecki

Już piąty raz grupa młodzieży z Szkoły Podstawowej nr 1  w Krzeszowicach gościła w partnerskiej gminie  Chaumes en Brie we Francji.

Uczniowie  pod opieką Anny Kitki nauczyciela języka francuskiego, Beaty Podgórskiej nauczyciela języka niemieckiego i Zenona Mąsiora nauczyciela języka angielskiego spędzili niezapomniany tydzień w regionie paryskim. Podróż odbyła się samolotem, dla większości było to nowe doświadczenie.  

Międzynarodowy projekt został zrealizowany wraz z uczniami z Gimnazjum Verneuil. Korordynatorem ze strony francuskiej była Sylvie Bladek nauczyciel języka niemieckiego i Jeremy Escobar, nauczyciel języka angielskiego.

Niezwykle ważnym atutem uczestnictwa w wymianie międzynarodowej było to, iż uczniowie mogli się szkolić w trzech językach. Ponadto polska młodzież uczyła się języka francuskiego, niemieckiego oraz angielskiego w przyjaznej, rozluźnionej atmosferze . Odkrywali Paryż i Francję z ich bogactwem językowym i w towarzystwie Francuzów.

Uczniowie polscy mogli uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych razem z ich francuskimi przyjaciółmi. Mieli zorganizowane lekcje z biologii, fizyki, angielskiego i niemieckiego oraz nieprzerwaną praktykę języka francuskiego przez cały dzień.

Młodzież spała w domach rodzin swoich korespondentów, gdzie mogli spróbować pysznej kuchni francuskiej, a także poćwiczyć język francuski, angielski, niemiecki  i migowy. Pobyt był wspaniałą okazją do doskonalenia języków obcych, poznania nowej kultury, obyczajów i nawiązaniu nowych przyjażni polsko-francuskich.

 

Paryż, misteczko sredniowieczne Provins, Zamek Fontainebleau, spotkanie z burmistrzem Jean-Paul Guyonnaud w Urzędzie Miejskim, wieczór polsko-francuski przygotowany przez francuskie, wizyta w parnerskim gimnazjum Verneuil, na  zawsze pozostaną w pamięci.

 

Vive La France et La Pologne !!!

 

 

Pobyt we Francji IV 2017

image image image image

 

 image
W DNIACH 1 DO 7 KWIETNIA 2017, już po raz czwarty grupa młodzieży

z Krzeszowic  gościła w partnerskiej gminie Krzeszowic – Chaumes en Brie we Francji.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Liceum Ogólnokształacecego pod opieką Anny Kitki nauczyciela języka francuskiego i Barbary Dec nauczyciela zajęć artystycznych spędzili niezapomniany tydzień w regionie paryskim. Po raz pierwszy podróż odbyła się samolotem, dla większości było to nowe doświadczenie.
Pobyt został zorganizowany przez Publiczne Gimnazjum i Stowarzyszenie Chaumes sans frontiere. Kordynatorem ze strony francuskiej była prezes Emmanuelle Person, a ze strony polskiej Anna Kitka.
Uczniowie spali w domach rodzin ze Stowarzyszenia gdzie mogli sprobowac pysznej kuchni francuskiej, a także poćwiczyć język francuski, czasami angielski i migowy ☺
Paryż, misteczko sredniowieczne Provins, spotkanie z burmistrzem w Urzędzie Miejskim, wieczór polsko-francuski, wizyta w parnerskim gimnazjum Verneuil, wspaniała zabawa w Parku atrakcji Asterix na zawsze pozostaną w pamięci.
Pobyt był wspaniałą okazją do doskonalenia języka francuskiego, poznania nowej kultury, obyczajów i nawiązaniu nowych przyjażni polsko-francuskich.

Vive La France et La Pologne !!!

***

Correspondance en francais -korespondencja w roku szkolnym 2016/2017

W tym roku bierze udział w wymianie listów około 80 uczniów. Jest to znaczna liczba młodych ludzi, którzy sami, dobrowolnie zgłaszają się do korespondencji. Prawie z każdej klasy są uczniowie chętni do pisania listów i poznawania nowych kultur a przy tym nowych przyjaciół.
Nasi uczniowie korespondują z rówieśnikami z partnerskiej gminy Krzeszowic Chaumes en Brie we Francji oraz z Francuskiej Prowincji Quebec w Kanadzie.
Można zauważyć, że uczniowie bardzo chętnie piszą listy i z każdym rokiem coraz więcej naszej młodzieży chce uczestniczyć w wymianie listów.
Pisanie listów to już taka tradycja w naszej szkole i jej początki sięgają roku 2010. To wtedy mniej więcej rozpoczynaliśmy przygodę z wymianą listów. Do tej pory jest to coś, bez czego nie wyobrażamy sobie roku szkolnego. Uczniowie często dostają też drobne upominki, zdjęcia czy pocztówki.
Nasze szkoły partnerskie:
1. College de Charles Peguy
Verneuil –l’Etang
FRANCJA
2. Ecole secondaire Bearivage
Saint-Agapit
QUEBEC – KANADA

 

PODZIĘKOWANIA OD DELEGACJI Z FRANCJI

 

Bonjour, nous vous remercions pour votre accueil chaleureux.
Les moments que nous avons passés ensemble resteront inoubliables.
Nous sommes très heureux d’avoir pu rencontre vos élèves, votre Directeur , vos Directrices et bien entendu l’adjoint au maire , ainsi que la secrétaire de la Mairie.

Votre ville est très jolie et il y fait certainement bon vivre.
Quand à vos élèves ils nous ont beaucoup touchés par toutes le marques de sympatie dont ils ont fait preuve.
Nous souhaitons revoir beaucoup d’entre eux lors du  voyage que vous prévoyez de faire en France.
Les moments que nous avons passés ensemble et que vous aviez si bien organisés, ont permis de découvrir des personnes attachantes et d’entrer d’autant mieux dans le mode de vie de votre pays .
En espérant pouvoir renouveler ces excellents moments , et dans l’attente de votre prochaine visite à Chaumes-en-Brie, nous vous adressons toutes nos amitiés à vous et tous ceux qui vous entourent.
A bientôt.
Marie, Sophie et Catherine.

***
Delegacja z Francji w Krzeszowicach

22 listopada 2016 roku gościliśmy w naszej Szkole delegację z partnerskiej gminy Krzeszowic CHAUMES EN BRIE we Francji. Uczniowie z grup uczących się języka francuskiego mogli zobaczyć prezentację multimedialną na temat partnerskiej gminy i Francji. Panie Catherine, Sophie i Marie ze Stowarzyszenia „Chaumes sans frontieres” odpowiadały na wszystkie pytania dotyczące Francji, jej kultury i życia codziennego.
Na zakończenie zaprosiły uczniów do odwiedzenia miasteczka Chaumes en Brie napoczątku kwietnia 2017 roku w ramach wymiany młodzieży.

 

Znalezione obrazy dla zapytania francja

***

Korespondencja z francuską szkołą

z gminy partnerskiej Krzeszowic – Chaumes en Brie

BONNES VACANCES  2016 !!!

Nasze ostatnie listy do przyjaciół z Gimnazjum Verneuil  we Francji.

Życzymy im udanych wakacji i być może do zobaczenia w realu w następnym roku szkolnym 2016/2017 

 

 

Już kolejny rok szkolny nasze Gimnazjum koresponduje ze szkołą Charlesa Peguy’a w podparyskiej miejscowości Verneuil-L’etang. Tym razem uczniowie z klas II A i B chodzący na język francuski w ramach akcji wymiany listów z Francją, korespondują z rówieśnikami z partnerskiej szkoły.  Koledzy i koleżanki z Verneuil piszą nam o swoich zainteresowaniach i zajęciach. Odpowiadamy im po francusku, przez co poznajemy i uczymy się pięknego języka Balzaka. Stajemy się przez to także bardziej komunikatywni i kreatywni. Pisanie listów jest również formą dobrej zabawy.

IMAG0340

Tamara Bobek- klasa II A
25 maja 2016

Wizyta Francuzów w Krzeszowicach

W dniach od 2 do 9 lipca 2015 roku po raz pierwszy gościliśmy w Krzeszowicach francuską młodzież z partnerskiej gminy Chaumes en Brie. Grupę stanowiło dziewięć dziewcząt w wieku 12-16 lat pod opieką pani Emanuelle Person i Stephanie Dumenil.

Krzeszowice_03.07 (19)

Z lotniska w Balicach nasi goście przybyli do Publicznego Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Krzeszowicach. Po krótkim powitaniu przez główną organizatorkę wymiany, panią Annę Kitkę, udali się do rodzin uczniów uczących się języka francuskiego, u których zamieszkali na czas wizyty.

Krzeszowice_03.07 (34)Program pobytu francuskich gości był bardzo urozmaicony. Rozpoczął się od oficjalnego spotkania z burmistrzem gminy Krzeszowice, panem Wacławem Gregorczykiem, oraz zwiedzania zabytków naszego miasta. Następnie w gimnazjum został zorganizowany wieczorek polsko-francuski, podczas którego uczniowie wystąpili w przedstawieniu na podstawie fragmentu „Mikołajka”. Po krótkim programie artystycznym degustowaliśmy polskie przysmaki przygotowane przez uczniów i rodziców oraz te przywiezione przez Francuzów. Kolejne dni wypełniły liczne atrakcje. Zwiedzaliśmy zabytki Krakowa: Kościół Mariacki, Rynek, Sukiennice, Wawel, Smoczą Jamę, Kazimierz. Odwiedziliśmy także Skansen w Wygiełzowie, zamek w Lipowcu, obóz koncentracyjny w Oświęcimiu, Kopalnię Soli w Wieliczce oraz Klasztor w Czernej. Uczestniczyliśmy też w spotkaniu z Węgrami w Zespole Placówek Oświatowych w Woli Filipowskiej oraz w codziennych wspólnych piknikach, które stały się naszym rytuałem. Podczas całego pobytu dopisywała wspaniała pogoda, a wszystkim uczestnikom – wyśmienite humory.

Naszym gościom bardzo spodobała się Polska i z żalem ją opuszczali. Wizyta Francuzów nie byłaby możliwa bez ogromnego zaangażowania pani Anny Kitki, uczniów, rodziców oraz nauczycieli z naszego gimnazjum, wsparcia dyrektora szkoły, pana Ryszarda Piotrowskiego oraz przychylności władz gminy. Dzięki integracji z młodzieżą francuską mogliśmy wykorzystać i rozwinąć nasze umiejętności językowe, zawiązać nowe przyjaźnie, poznać obyczaje i zainteresowania naszych zagranicznych koleżanek i spędzić niezapomniane chwile. Mamy nadzieję, iż to dopiero początek owocnej współpracy pomiędzy naszymi gminami.

Małgorzata Hynek

                     

Wizyta grupy młodzieży z Francji
w naszym gimnazjumZnalezione obrazy dla zapytania flaga francji i polski

Termin: 02-09 lipca 2015

Grupa młodzieży z partnerskiej gminy Krzeszowic Chaumes en Brie we Francji będzie gościć w naszym gimnazjum na początku lipca 2015.
Młodzi Francuzi będą spać w domach naszych uczniów, którzy uczą się języka francuskiego, a także spędzą dwa popołudnia u innych francuskojęzycznych uczniów, którzy zgłoszą chęć do uczestniczenia w wymianie.
Program pobytu:
*Zwiedzanie Krzeszowic i okolicy: Czerna, Paczółtowice, Tenczynek
* Wizyta w Urzędzie Miasta
*Piknik w parku przy Pałacu Potockich
*Wieczorek polsko-francuski
*Kraków
*Skansen w Wygiełzowie, Zamek w Lipowcu
*Polsko-francusko-węgierski Turniej Sportowy
*Muzeum w Oświęcimiu
*Kopalnia soli w Wieliczce
*Ognisko pożegnalne, podsumowanie wizyty, plany na rewizytę młodzieży polskiej we Francji
Dziękuję wszystkim rodzicom i uczniom w przygotowaniu tego programu pobytu Francuzów.
Zapraszam innych chętnych uczniów do współpracy, która zostanie wynagrodzona ocenami celującymi z aktywności z języka francuskiego.
Vive la France et la Pologne !
Anna Kitka- nauczyciel języka francuskiego

Aktualności

WIZYTA W CHAUMES EN BRIE

W dniach od 16 do 22 października 2014 roku uczniowie z Publicznego Gimnazjum im. Adama Mickiewicza pod opieką pani Anny Kitki i Małgorzaty Kodury uczestniczyli w wyjeździe do Francji. Celem podróży naszej dwudziestoosobowej grupy było Chaumes-en-Brie – położona w regionie Ile-de-France gmina partnerska Krzeszowic. Nasz pobyt przygotowała pani Emmanuelle Person, przewodnicząca Stowarzyszenia „Chaumes sans frontières” i rodziny do niego należące.
W piątek, 17 października, po dwudziestogodzinnej podróży autokarem z Krakowa, przybyliśmy do Paryża, na Place de la Concorde, gdzie powitała nas pani Person, która od tej pory towarzyszyła nam podczas zwiedzania. Miasto wywarło na nas niesamowite wrażenie. Napawając się jego pięknem, zapomnieliśmy o zmęczeniu i udaliśmy się do jednego z najsławniejszych zabytków – Wieży Eiffla. Wyjechaliśmy windą na drugie piętro budowli, skąd podziwialiśmy rozległą panoramę miasta. Po długim spacerze ulicami Paryża, pojechaliśmy RER na Gare de l’Est, a następnie pociągiem do stacji Verneuil. Tam czekały już na nas francuskie rodziny ze Stowarzyszenia, które zabrały nas do swoich domów. Po przedstawieniu się wręczyliśmy im przywiezione przez nas upominki otrzymane od pani Janiny Walkowicz z Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach oraz słodycze. To pierwsze spotkanie z rodzinami było nieco stresujące dla obydwu stron, ale jakoś pokonaliśmy bariery językowe.
Następnego dnia nasza grupa została zaproszona na uroczyste śniadanie do Urzędu Gminy. Powitał nas burmistrz, pan Jean-Paul Guyonnaud i przedstawił społeczności lokalnej. Po miłym spotkaniu wraz z naszymi francuskimi kolegami pojechaliśmy zwiedzać Paryż. Zobaczyliśmy między innymi Bazylikę Sacré-Coeur na wzgórzu Montmartre, Łuk Triumfalny, Pola Elizejskie, Louvre oraz Katedrę Notre Dame. Do domów wróciliśmy wieczorem pełni wrażeń, zmęczeni, lecz bardzo zadowoleni. 
W niedzielę, wraz z rodzinami, udaliśmy się do średniowiecznego miasteczka Provins, wpisanego na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Spędziliśmy tam miły dzień, podziwiając piękną zabudowę i ciesząc się słoneczną pogodą. Gdy wróciliśmy do Chaumes, uczestniczyliśmy w dorocznym Święcie Jabłka. Mogliśmy obserwować proces wytwarzania i skosztować świeżego soku oraz pysznych naleśników. Tego samego dnia, około godziny dziewiętnastej, odbył się polsko-francuski wieczorek integracyjny, podczas którego uczyliśmy się tańczyć i degustowaliśmy lokalne przysmaki. Należy dodać, że także przywiezione przez nas polskie smakołyki gościły na stołach i cieszyły się dużym powodzeniem. 
Ostatni dzień spędziliśmy w Parku Astérix’a. Każdy znalazł tam coś dla siebie – od szalonych kolejek górskich po domy strachów. Wieczorem, po ekscytującym dniu, zjedliśmy pożegnalną kolację z naszymi rodzinami, otrzymaliśmy upominki i podziękowaliśmy za gościnę.
We wtorek rano, odprowadzeni przez Francuzów, znów znaleźliśmy się w Paryżu. Czas pozostały do odjazdu spędziliśmy na drobnych zakupach. Żegnani przez naszych nowych przyjaciół zajęliśmy miejsca w autokarze i nieco zasmuceni ruszyliśmy w drogę powrotną.
Cała nasza grupa była bardzo zadowolona z tego wyjazdu. Dzięki niemu mieliśmy okazję nawiązać nowe znajomości, poznać kulturę i obyczaje mieszkańców Francji, zobaczyć słynne zabytki i rozwinąć nasze umiejętności językowe – francuski i angielski oraz migowy. Ta wycieczka nie byłaby możliwa bez naszych wspaniałych nauczycielek, które włożyły ogromny trud w przygotowania i dbały o nas. Teraz niecierpliwie czekamy na przyjazd do Polski naszych zagranicznych kolegów i mamy nadzieję, że nasz kraj także im się spodoba.

Małgorzata Hynek kl.II a

 

 

 

 

***

10 września 2013 roku naszą szkołę odwiedziła delegacja francuska z partnerskiej gimny Chaumes en Brie, w skład której wchodzili: Burmistrz Jean Claude Simon z żoną Joelle oraz Prezes Stowarzyszenia „Chaumes bez granic” Emanuelle Person.

Podczas wizyty omawiane były m.in.  kwestie związane ze współpracą naszego Gimnazjum z Gimnazjum im. Nicolas Fouquet w Mormant, sprawy formalne dotyczące planowanej we Francji wystawy prac plastycznych uczniów oraz absolwentów naszego Gimnazjum a także inne  istotne dla obu naszych miejscowości kwestie.

W wizycie uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach, Janina Walkowicz – kierownik do spraw promocji oraz Jan Bereza – sekretarz.

 

 

 

 

 

 

ARTYKUŁ O GIMNAZJALISTACH Z KRZESZOWIC W LOKALNEJ PRASIE FRANCUSKIEJ

We wrześniowym artykule  jaki ukazał się w gminnej gazecie Chaumes en Brie we Francji, pojawił się obszerny reportaż o pobycie naszych uczniów w tym miasteczku w maju tego roku.

 

W dniach 5-11 maja 2013r. uczniowie naszego Gimnazjum  i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krzeszowicach, pod opieką pani Anny Kitki oraz pani Dominiki Radzięty, przebywali na wymianie  we Francji w mieście Chaumes en Brie, które jest miastem partnerskim dla Krzeszowic.

Nasi uczniowie gościli u rodzin francuskich, dzięki czemu mogli szkolić język francuski, poznać zabytki, kulturę, historię Francji, w tym Paryża, a także degustować wspaniałą, francuską kuchnię.

W pierwszym dniu pobytu, zaraz po przyjeździe do Chaumes en Brie wszyscy uczestnicy zostali uroczyście powitani w ratuszu miejskim przez mera miasta Pana Jean- Clauda Simona, który wygłosił przemówienie z tej okazji.  Po drobnym poczęstunku uczniowie mogli  poznać swoje rodziny, u których mieszkali przez kilka dni. Wieczorem wszyscy udali się na uroczystą kolację przygotowaną specjalnie dla grupy polskiej przez członków Stowarzyszenia Chaumes-en-Brie, które organizowało pobyt młodzieży we Francji.  Po kolacji zostały wręczone prezenty przygotowane przez uczniów naszej szkoły.

W trakcie tych kilku dni, uczniowie mogli zobaczyć m.in. zespół pałacowo-ogrodowy

 

 Vaux-le-Vicomte nazywany ?małym Wersalem? muzeum Luwru, katedrę Notre ? Dame, dzielnicę Montmartre z bazyliką Sacré ? Coeur,  słynny kabaret Moulin Rouge, wieżę Eiffla, Łuk Triumfalny wraz z aleją Champs ? Élysées a takżę village Disneya znajdujące się tuż obok Eurodisneylandu.

W przeddzień wyjazdu, Stowarzyszenie Chaumes en Brie zorganizowało piknik pożegnalny w trakcie którego, młodzież otrzymała upominki a także robiła pamiątkowe zdjęcia ze swoimi francuskimi rodzinami.  

Entuzjazm zarówno uczestników wycieczki jak i organizatorów tego pobytu, uprzejmość i gościnność rodzin francuskich a także wielki urok Paryża przyczyniły się do stworzenia świetnej atmosfery w trakcie tych kilku dni,  co powoduje, że wyjazd ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich.

Pełni wielu wrażeń oraz nadziei na kolejne spotkanie z Francją wszyscy uczestnicy wrócili do Polski bardzo zadowoleni.

 

 

 

WYJAZD DO FRANCJI!!!

Zapraszamy chętnych na wyjazd do Francji o zgłaszanie się u p. Anny Kitki

Termin: 5 do 11 maja 2013 roku

W programie:

1. Zwiedzanie: Paryża

2. Okolic Chaumes En Brie ? gminy partnerskiej Krzeszowic

3. Miasta średniowiecznego Provins  

4. Wieczorek polsko-francuski, degustacja potraw regionalnych

Zakwaterowanie u zaprzyjaznionych rodzin francuskich.

Przewidywany koszt: ok. 900 zł, w tym przejazd, ubezpieczenie, transport lokalny, bilety wstępu.

Termin zgłoszenia plus zaliczka na poczet wyjazdu 200 zł. do 15 marca 2013 r.

Zgłaszać należy się do p. Anny Kitki

Ilość miejsc ograniczona!

Zapraszamy!

 

Krzeszowiccy gimnazjaliści w Paryżu

Uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Krzeszowicach odwiedzili gimnazjum im. Nicolas Fouquet w Mormant pod Paryżem. Było to możliwe dzięki kilkumiesięcznym kontaktom i korespondencji z francuskimi rówieśnikami.

13-osobowa grupa uczniów wraz z nauczycielkami: Anną Kitką i Joanną Zuziak spędziła 5 dni w magicznej Francji. Nasza przygoda rozpoczęła się 4 maja. Wszyscy z niecierpliwością czekali na spotkanie z korespondentami i ich rodzinami. Po 24-godzinnej, nieco męczącej podroży znaleźliśmy się w Paryżu, gdzie czekała już na nas koordynatorka wymiany – pani Sandrine Brasse wraz z kilkoma rodzicami. Po pokonaniu trasy Paryż – Mormant każdy uczeń trafił do swojej francuskiej rodziny, a po odświeżeniu się i zapoznaniu z rodzinami udaliśmy się na wieczorek powitalny, przygotowany na naszą część. Francuzi próbowali przywiezionych przez nas polskich specjałów, a my francuskich. Wręczyliśmy prezenty dla szkoły przygotowane przez nasze koło plastyczne prowadzone przez panią Barbarę Dec. Serdecznie podziękowaliśmy za zaproszenie oraz przekazaliśmy nasze mając nadzieję, że nasi korespondenci odwiedzą nas w przyszłym roku.

Kolejnego dnia, w niedzielę, dzięki uprzejmości rodziców naszych francuskich kolegów, wszyscy udali się do Disneylandu, znajdującego się 40 km od Mormant. Korzystaliśmy z takich atrakcji jak: ?Rollercoster?? czy ?Tower of Terror?? a także zobaczyliśmy kaskaderski pokaz motorów i samochodów, który wywarł na nas ogromne wrażenie. Bajkowy świat Disneya przeniósł nas w czasy dzieciństwa.

W poniedziałek uczestniczyliśmy w zajęciach szkolnych w francuskim gimnazjum. Po pysznym obiedzie na szkolnej stołówce (entrée – melon z szynką parmeńską, déjeuner – lasaigne, dessert – mus waniliowy) udaliśmy się do urzędu partnerskiej gminy Krzeszowic – Chaumes en Brie. Serdecznie przywitał nas burmistrz Jean Claude Simon, któremu przekazaliśmy oficjalny list od naszego pana burmistrza Czesława Bartla. Wręczyliśmy gadżety dla uczniów szkoły podstawowej podarowane przez panią Janinę Walkowicz z działu promocji Krzeszowic. Miłą niespodzianką był dla nas poczęstunek i drobne upominki.

W przedostatnim dniu naszej wizyty we Francji udaliśmy się do Paryża – miasta zakochanych. Byliśmy zachwyceni wszystkimi zabytkami, ogromem fontann, przepychem ozdób i słynną paryską atmosferą. Udało nam się zobaczyć Louvre, La Tour d? Eiffel, la cathédrale Notre Dame, L?Opéra etc.

Niestety, wszystko, co dobre szybko się kończy. Środę spędziliśmy na pakowaniu i zakupach. Zaopatrzeni w ??wałówki??, przygotowane przez francuskie rodziny, ze łzami w oczach ruszyliśmy w drogę powrotną. Każdy z nas bardzo przeżył pożegnanie, ponieważ polubiliśmy się z rodzinami naszych korespondentów.

Ten wyjazd z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci dzięki wspanialej atmosferze, uprzejmości rodzin francuskich i urokliwej Francji.

Tekst sporządzony przez uczestników wymiany: Sabinę Bigę, Patrycję Ciołek, Weronikę Cyganik, Patrycję Dąbek, Grzegorza Długaszka, Adriannę Gluc, Ewę Malczyk, Kacpra Kopacza, Krzysztofa Rudla, Mateusza Stacha, Joannę Wilk, Annę Zaborowską, Bartosza Ziarkowskiego.

 

Wieści z Francji

Na stronie oficjalnej gminy Chaumes en Brie ukazał się artykuł o naszym chórze, który wystąpił w Pałacu Vauxhall w Krzeszowicach w czasie spotkania z przedstawicielami gminy francuskiej. Oto jego tłumaczenie:
„Na zakończenie spotkania, na którym podpisano umowę partnerską między Krzeszowicami, a Chaumes en Brie, gminą we Francji wystąpił chór szkolny z Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Krzeszowicach.
Słuchaczy zachwyciła interpretacja i perfekcyjne wykonanie utworów w języku francuskim. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela muzyki wykonali a capella „Les Champs-Elysées” Sur le pont d’Avignon” oraz piosenkę tytułową z filmu „Pan od muzyki”.
Po występie, dowiedzieliśmy się, że uczniowie uczą się języka francuskiego dopiero od 2 lat. Gratulujemy doskonałych wyników.”


Historia  współpracy:
9 października 2011r. – wizyta delegacji francuskiej Chaumes en Brie. Zobacz więcej w reportażach.

Kwiecień 2011r. – nawiązanie kontaktu drogą internetową ze szkołą w Chaumes – en – Brie w okolicach Paryża.
Osoby chętne do podjęcia współpracy z uczniami francuskimi proszeni są o kontakt
z p. Anną Kitką (koordynatorem ze strony nauczycieli) lub Martyną Mirek (Ib – liderem wymiany ze strony uczniów).

9 – 13 października 2010r. – rewizyta przedstawicieli Urzędu Miejskiego oraz koordynatora ze strony naszego gimnazjum

we Francji.

* 14 września 2010r. – pobyt gości w gimnazjum i przekazanie wykonanych przez uczniów albumów o naszym regionie.

13 – 17 września 2010r. – Wizyta przedstawicieli merostwa Chaumes – en – Brie w Krzeszowicach w celu zapoznania się

z ofertą współpracy z naszą gminą.