Koło języka francuskiego

,, La greve des becs”- sztuka po francusku w Krakowie

20 marca 2017
W tym roku, w ramach frankofonii, stowarzyszenie Drameducation na nowo zorganizowało wielką trasę teatralną, która zawitała 20 marca do Krakowa! Tym razem ze szwajcarsko-belgijsko-francuskim spektaklem „La grève des becs”. Pod podanym adresem internetowym znajdują się informacje dotyczące tego wydarzenia – https://tourneefrancophonepologne.jimdo.com.

OBRAZ 1 obraz 2-1 IMAG1194 (1)

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Krzeszowicach wspólnie uczestniczyli w tym niezwykłym, francuskojęzycznym przedstawieniu.
Anna Kitka- professeur de francais

***

XIII Krakowski Młodzieżowy Festiwal Piosenki Francuskiej

09 marca 2017

 

Julia Gałosz, Nina Perio z III B, Natalia Mączka z IB i Damian Wróbel z II B wspaniale reprezentowali naszą Szkołę na tegorocznym Konkursie. Julka wykonała piosenkę ,, Quelqu,un m’a dit’’ de Carla Bruni, Nina piosenkę Zaz,, Dans ma rue’’ przy akompaniamencie Damiana, a Natalia’’ La pluie’’ de Zaz.
Felicitations!!! Pour moi, vous etes gagnants! Bravo!!!!

***

LIST OD NASZYCH PRZYJACIÓŁ Z GAHUNGA W AFRYCE

Gahunga, 25.11.2016

Mała wioska położona u stóp pasma wulkanicznego w Północnej Rwandzie, tuż przy granicy z Ugandą i Congo. Pośród uprawnyh pól fasoli, sorgo i gajów bananowych mieści się parafia pod wezwaniem Jezusa Miłosiernego.
Tam właśnie, pewnego dnia odbyła się niecodzienna rewia mody w stylu europejskim. Wszysto dzięki pewnej nauczycielce języka francuskiego, która z pomocą młodzieży z Krzeszowic zorganizowała zbiórkę ubrań. Dziękujemy serdecznie za pomoc dla naszej misji i otaczmy modlitwą:
Misjonarze z Gahunga: Bartłomiej Kurzyniec OCD i Paweł Porwit OCD
P.S. Dołączamy krótki list od dzieci.
Droga Pani Anno, Drodzy Dobrodzieje i Przyjaciele
Dziękujemy za otrzymany dar przesłanej odzieży. Spoglądamy na Was spod Równika z radością w sercach. Czasmi próbujemy sobie wyobrazić Polskę i jej cztery pory roku. Tutaj każdego dnia słońce wshodzi o godz. 6:00 i zachodzi o godz. 18:00. Mamy cztery sezony: długi deszczowy (aktualna pora), krótki suchy, krótki deszczowy i długi suchy. Jak na Afrykę, przez cały rok jest zielono. Pośród tej zieleni dla Was śpiewamy i tańczymy, bo te ubrania to dla nas święto.
Dosięgamy Was naszą modlitwą i ściskamy mocno.
Dzieci z Gahunga.

 

Dzień Jezyków Obcych – 14 października 2016

Jak co roku, uczniowie naszego Gimnazjum uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Instytut Francuski w Krakowie.

Była wspaniała zabawa z językiem francuskim, po nauce udaliśmy się do Bistro Charlotte na pyszne croissanty.

LA VIE EST BELLE !

***

14 października 2016- warsztaty kulinarne w Bistro Zakładka w Krakowie.

Co to był za dzień, rano Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, a popołudnie poświęcone kuchni francuskiej i związanym z nią słownictwem. Wszyscy uczniowie spisali się na medal w rozwiązywaniu zadań z quizu ,, Bon appétit”

 

imageWyjazd do gminy partnerskiej Krzeszowic – Chaumes en Brie.

 

Wyjazd wiosna 2017
Zakwaterowanie w hotelach klasy economy.
cel: zwiedzanie Paryza( Louvre – Mona Liza, Luk triumfalny, wieza Eiffel, bazylika Sacre Coeur, katedra Notre Dame, dzielnica Montmarte etc) okolic Chaumes en Brie- zamek Fontainbleau. Pobyt w Parku Asterixa.
transport autokarem firmy EUROLINES
koszt: ok.1300 zł
info: nauczyciel jezyka francuskiego Anna Kitka

 

11 czerwca 2016

Święto ulicy Stolarskiej w Krakowie zorganizowane m.in. przez Konsulat Francji i Instytut Francuski w Krakowie.

W czasie wycieczki mogliśmy poznać kulturę i obyczaje Francji, a także posłuchać zwycięzców XII Konkursu Piosenki Francuskiej w Krakowie.

Na zakończenie wygraliśmy większość nagród w grach językowych, zorganizowanych przez Panią Joannę Wnęk z Instytutu Francuskiego.

 

Iza i Ela Klocek z II A

Finaliści Małopolskiego Konkursu Języka Francuskiego w roku szkolnym 2015/2016.

 Félicitations!!! 

***

Le français dans le monde – jezyk francuski na świecie

 11 maja 2016 – spotkanie z gościem z Kanady, który przedstawił prezentację multimedialną dotycząca użycia języka francuskiego na świecie, a w szczególności w Kanadzie, gdzie obecnie mieszka.

Mogliśmy sprawdzić nasze umiejętności językowe, ponieważ spotkanie odbyło się w języku francuskim z małą pomocą dwóch młodych tłumaczek Niny Pério i Julki Gałosz. Bravo les filles!!! Chapeau! Spotkanie przebiegło w bardzo milej atmosferze, pytań nie było końca.

IMAG0304IMAG0285IMAG0296IMAG0291

Anna Kitka- prof du français

XII Konkurs Piosenki Francuskiej w Krakowie- 22 kwietnia 2016

IMAG0167

Felicitations dla dziewczyn, które godnie reprezentowały nasze gimnazjum na konkursie: Olga Bronowska, duet: Julka Gałosz i Łucja Wieczorek, Julka Pałka i Nina Perio.

Bravo za piękne wykonanie piosenek Zaz, Celine Dion i Indili !!!

***

Instytut Francuski i Konsulat w Krakowie

13 kwietnia 2016 odbyło się spotkanie z panią Joanną Wnęk z Instytutu Francuskiego w Krakowie.
Uczniowie zobaczyli prezentację multimedialną „ Dlaczego warto uczyć się języka francuskiego.

Najważniejsze informacje o języku francuskim:
1. Jest jednym z języków urzędowym Unii Europejskiej oraz językiem urzędowym w 32 krajach na świecie( Francja, Belgia, Szwajcaria, Luxemburg….)
2. 50% słów w języku angielskim pochodzi z francuskiego!
3. Francja jest jednym z największych inwestorów zagranicznych w Polsce i piątą potęgą ekonomiczną na świecie.
Pani Wnęk zachęcała uczniów do zdawania państwowych egzaminów DELF, które są uznawane na całym świecie. Ofiarowała również różnorodne pomoce naukowe, które wykorzystamy z pewnością na zajęciach. Chętni uczniowie są proszeni o kontakt z panią Anną Kitką- nauczycielką języka francuskiego w naszym gimnazjum.
Spotkanie uświetniły wokalistki, które wykonały piosenki en francais !
Pięknie zaśpiewały: Julka Pałka, Nina Perio, Olga Bronowska , Julka Gałosz i Lucja Wieczorek.

***

Wizyta w Restauracji Charlotte w Krakowie

29 marca 2016 wyruszyliśmy na kolejną kulinarną wycieczkę do Krakowa, tym razem do Charlotte na Placu Szczepańskim. Po zamówieniu specjałów kuchni francuskiej- Croque –monsieur, croque-madame, croissants, tarte Tatin, tarte au citron- rozpoczęliśmy quiz językowo – kulinarny. Wszyscy odpowiadali bezbłędnie na pytania, dlatego zostali nagrodzeni 6 z aktywności z języka francuskiego ☺

***

20151118_112632

WIZYTA W MUZEUM NARODOWYM -KAMIENICY SZOŁAJSKICH W KRAKOWIE

14 października 2015 roku chętni  uczniowie z klas francuskich uczestniczyli w wyjeździe do Muzeum Narodowego w Krakowie na wystawę impresjonistów francuskich dotyczącą sztuki plakatów i impresjonistycznych rycin wczesnego symbolizmu.

***

W sobotę 26 września 2015, grupa młodzieży ucząca się języka francuskiego w naszej szkole udali się na 12 Europejski Dzień Języków Obcych w Krakowie.


20150926_115343

Młodzież, pod opieką nauczyciela języka francuskiego p. Anny Kitki uczestniczyła w pokazowych lekcjach języka francuskiego w Instytucie Francuskim na ul. Stolarskiej w Krakowie.

20150926_115658

 Zajęcia były prowadzone aktywnymi metodami. Nasza młodzież mogła zaprezentować efekty swojej pracy rozmawiając z lektorem w języku francuskim, tłumacząc, śpiewając i bawiąc się. Wizyta w Konsulacie była dla uczniów okazją do poznania francuskiej kuchni, atmosfery i kultury. Po ciekawych zajęciach czekała na nas pyszna niespodzianka kulinarna.

***

9 czerwca 2015 grupa młodzieży uczącej sie języka francuskiego w naszej szkole pod opieką p. Anny Kitki udała się do auli Radia Kraków na Międzynarodowy Festiwal Piosenki Francuskiej. Była to już siódma edycja tego konkursu.20150622_113823

Towarzystwo Przyjaźni Polsko- Francuskiej w Krakowie, które jest organizatorem tego konkursu przygotowało ciekawy i pełen niespodzianek program.

Grand Prix Edith Piaf 2015 zdobyła francuska piosenkarka o anielskim głosie: Leslie Deskeuvre.

screenshotZ niecierpliwością czekamy na kolejną edycję tego konkursu.

***

 

18 maja i 10 czerwca 2015 uczniowie naszej szkoły kolejny raz zostali zaproszeni do odwiedzenia Instytutu Francuskiego działającego przy konsulacie Francji w Krakowie.

Pani Joanna Sikora – Wnęk przedstawiła prezentację multimedialną, dlaczego warto uczyć się języka francuskiego i jak wykorzystywać umiejętności posługiwania się językiem w życiu codziennym i w przyszłej karierze zawodowej. Uczniowie dowiedzieli się o możliwości zdawania DELF- państwowego egzaminu z języka francuskiego, który jest ważny na całym świecie.

screenshot

Po zwiedzeniu Konsulatu, Instytutu i Mediateki gimnazjaliści otrzymali słodką niespodziankę: croissanty!

***

Dlaczego-warto-uczyć-się-języka-francuskiego_

Dlaczego warto uczyć się języka francuskiego?

 • Ponad 220 milionów ludzi mieszkających na 5 kontynentach posługuje się tym językiem

 • Język francuski jest językiem urzędowym Unii Europejskiej oraz w 32 krajach na świecie

( Francja, Belgia, Szwajcaria, Luxemburg, Monaco,Tunezja, Maroko, Prowincja Quebec w Kanadzie, …)

– Jest to również język roboczy NATO, ONZ, UNESCO, Poczty, Czerwonego Krzyża i innych organizacji międzynarodowych

Od 01 lipca 2008 rynek pracy we Francji jest całkowicie otwarty dla Polaków

 • 50% słów w języku angielskim pochodzi z francuskiego

 • Dzięki językowi francuskiemu możesz poznać przyjaciół na całym świecie

 • Korespondować z francuskimi uczniami z partnerskiej gminy Chaumes en Brie ( 30 km od Disnaylandu ) oraz z uczniami z Beaurivage- urokliwego miasteczka z francuskiego regionu Quebec w Kanadzie– szczegółowe informacje u pani Anny Kitki

 • Uczestniczyć w wymianach językowych z uczniami z Francji

 • Znajomość języka francuskiego daje możliwość studiów na prestiżowych wyższych uczelniach w krajach francuskojęzycznych dzięki między innymi programowi ERASMUS

 • Francja przyjmuje blisko 300.000 studentów z zagranicy i jest 5 krajem na świecie pod względem liczby studentów

 • Francja jest największym inwestorem zagranicznym w Polsce i piątą potęgą ekonomiczną świata.W Polsce funkcjonuje około 800 firm francuskich lub z udziałem kapitału francuskiego (np. France Télécomi, Canal+, Crédit Agricole, SociétéGénérale, sieci sklepow: Intermarche, Leroy Merlin, Auchan,Carrefour,)

 • Szukając pracy w firmie francuski stanowi wartość ,,dodaną’’ tam gdzie angielski jest standardem

 • Język francuski jest po języku angielskimi chińskim trzecim językiem biznesu

 • Francja jest najczęściej odwiedzanym krajem na świecie, co roku odwiedza ja 75 milionów turystów

***

FACECI OD KUCHNI film i inspiracje

Komedia francuska’ ‚Faceci od kuchni”, która zobaczyliśmy na lekcji stała się inspiracją dla Adriana Wągrody  z kl. III B do przygotowania niespodzianki dla swojej grupy uczącej się  języka francuskiego.

Mogliśmy poznać jego talent kulinarny zajadając się specialites francaises: Tarte aux fruits i croissants au chocolat !

20150416_114641 20150416_114830

 

 

 

 

Wszyscy trzymamy kciuki, aby spełniły się jego marzenia o ukończeniu Akademii gotowania Le Cordon Bleu założonej w 1895 roku w Paryżu.

Merci Adrian!

***

KONKURS PIOSENKI FRANCUSKIEJ

27 marca 2015 w X Krakowskim Konkursie Piosenki Francuskiej: „Comme la tete me chante” w VI LO w Krakowie, uczennice naszego Gimnazjum: Ada Gierula, Julia Pałka, Nina Perio pięknie wykonały piosenki w języku Moliera, do finału zakwalifikowała się Adrianna Gierula z III A śpiewając piosenkę ZAZ ” Port Cotton”

Uroczysty finał w czasie którego wyłonieni zostaną zwycięzcy festiwalu odbędzie się 29 maja 2015 r. w budynku Domu Kultury im. A. Bursy w Krakowie

***

OLIMPIADA JĘZYKA FRANCUSKIEGO

DO ETAPU WOJEWÓDZKIEGO Z JĘZYKA FRANCUSKIEGO ZAKWALIFIKOWAŁY SIĘ:

Nina Perio

Zuzanna Dec

Małgorzata Hynek

W etapie rejonowym uczennice otrzymały następującą punktację:

Nina Perio 86 %

Zuzanna Dec 79 %

Małgorzata Hynek  77 %

***

13 stycznia 2015 w Świątnikach Górnych  pięcioro uczniów naszego Gimnazjum :  
Zuzanna Dec, Piotr Furmanik,  Małgorzata Hynek, Aleksandra Karelus, Nina Pério  uczestniczyło w rejonowym etapie
konkursu z języka francuskiego.
Wszystkim gratulujemy wiedzy i odwagi.
Do ostatniego etapu – wojewódzkiego przeszły następujące osoby:
Nina Pério, Małgorzata Hynek i Zuzanna Dec.
Bonne chance !

***

Zbliżały się Walentynki.

Ekipa koła języka francuskiego wyruszyła do restauracji „Zakładka” mieszczącej się niedaleko Mostu Zakochanych w Krakowie.

Po złożeniu zamówienia okazało się, że szef kuchni przygotował dla nas miłą niespodziankę w postaci przystawek. Degustowaliśmy pieczywo wypiekane w restauracji oraz pasztet.

W kameralnym gronie zjedliśmy zupę cebulową, przepyszny krem z grzybów, tartę Tatin oraz Creme brulée. Niestety, zupa cebulowa okazała się wielkim rozczarowaniem. Na szczęście pozostałe potrawy uratowały honor lokalu, a wyśmienita tarta Tatin zniknęła z naszych talerzy w mgnieniu oka.

W doskonałych humorach wróciliśmy do Krzeszowic z nadzieją, że jeszcze kiedyś odwiedzimy „Zakładkę”.

Małgorzata Hynek kl.I a

***

WIZYTA W INSTYTUCIE JĘZYKA FRANCUSKIEGO

Grupa gimnazjalistów cyklicznie odwiedza Instytut Francuski

10422461_580868315366580_4638948203783351203_n

 

10441267_580868498699895_1175620303346380095_n

 

 

Zobaczyliśmy dwa odcinki filmu” les Quartiers de Paris”- o  dzielnicach Paryża.

I a

W środę 26 marca odwiedziliśmy kolejną  francuską restaurację o wdzięcznej nazwie Charlotte przy Placu Szczepańskim.

Na miejscu zamówiliśmy m.in.: croque monsieur, fondant czekoladowy i croissanty.

Niestety wnętrze i obsługa rozczarowały nas, chociaż jedzenie (na które długo czekaliśmy) było dobre, a ceny przyzwoite.

W porównaniu z poprzednimi restauracjami Charlotte wypadła słabo. Mimo wszystko dobrze się bawiliśmy.

Małgorzata Hynek kl. I a

***

Wizyta we francuskiej restauracji Zazie w Krakowie

 

 

14.10.2013r. odbyła się wycieczka do krakowskiej restauracji ZAZIE. Uczestniczyli w niej uczniowie Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Krzeszowicach, którzy uczęszczają na lekcje języka francuskiego.
O godzinie 13 wyjechaliśmy autobusem spod szkoły, a podróż trwała ok. 45 minut. Kiedy byliśmy już na miejscu mogliśmy podziwiać francuski wystrój i atmosferę restauracji. Głodni, z niecierpliwością czekaliśmy na nasze dania. Mogliśmy skosztować takich potrwa jak:
– mule w sosie winno- śmietanowym
– croque monsieur
– ślimaki w muszlach na masełku i winie z czosnkiem
– sałatka z kurczakiem przesmażonym z cebulą
– z coq au vin
a także coś na deser:
– z lodami pistacjowymi, gorącą czekoladą i kruszonymi pistacjami
– tarta z kasztanami, gruszką i gorzką czekoladą
– creme brulee.
Po sytym obiedzie zapłaciliśmy rachunki i udaliśmy się do naszego busa. Ok. godziny 16 byliśmy już na szkolnym parkingu. Tam pożegnaliśmy się i wróciliśmy do domów.

***

Dnia 19 października 2012, w piątek, kółko języka francuskiego odwiedziło restaurację „Zazie” na Kazimierzu w Krakowie.
Mieliśmy okazję spróbować prawdziwych, francuskich specjałów. Na wstępie zaskoczyło nas menu, a właściwie jego rozmiar. Mieliśmy do wyboru tak wiele potraw, że każdy znalazł coś dla siebie. Na naszym stole pojawiły się ślimaki w muszlach na masełku i winie z czosnkiem, mule w sosie winno-śmietanowym z frytkami, wołowina po burgundzku podawana z ziemniakami gratin, zapiekanka ziemniaczana z płatkami cielęciny, julienne z selera i marchewki w sosie śmietanowym zapiekana z jajkiem, zapiekanka ziemniaczana z cukinią, bakłażanem, riccottą i bazylią w sosie pomidorowym z anchois, sałatka z łososiem wędzonym, cykorią, winogronami, orzeszkami pinii i serem Fourme d’Ambert. Nie mogło zabraknąć też deseru: Cr?me br?l?e, puddingu z owoców leśnych i brioszki w sosie Anglaise.


Wbrew naszym wcześniejszym przekonaniom, najsmaczniejsze okazały się mule i ślimaki. Nikt nie wrócił do domu głodny.
Zuzanna Dec z klasy IA